Monday, 14 November 2016

Market Day!!!

Description: Recently we have been doing prep/Market Day. Market Day is something where you make a product and sell it. But it is not really as easy as it sounds because we have a $20 BUDGET!!! This is where we only have $20 on making our product and making signs that will attract others. You also have to pay back the money that you spent. How you do that.... Well you have to sell your product and make the money that you used. We were in groups of 3. The people in my group was.....  Charlotte W and Bella L. We decided to make Mini Collectibles at first  but then we decided we would make Jellies with three different flavours Orange Mixed Berry and Lemon. Here is our slide showing all the different things we had to go through and a reflection at the end.

Slide:

No comments:

Post a Comment